Zbigniew Kubień
Zarys historii Górskiej Szkoły Szybowcowej
na Górze Żar w Beskidzie Małym.
Szybowce na Żarze. Foto: Ryszard Witkowski
Zbigniew Kubień
Żar 1957.
Pierwsze górskie lądowanie śmigłowca w Polsce.
Zbigniew Kubień
"Wujek" na Żarze.
Górska Szkoła Szybowcowa ma już swojego patrona.
Zbigniew Kubień
Lotnicze tradycje i ślady na ziemi andrychowskiej
Andrzej Fryś
Mało znane fakty z okresu II Wojny Światowej. Pompy produkowane w Andrychowie były stosowane do śmiercionośnych myśliwców
Luftwaffe.
W Andrychowie na terenie, który obecnie zajmuje Wytwórnia Silników Wysokoprężnych ANDORIA S.A. (pierwsza nazwa: „Państwowe Zakłady Metalurgiczne”, potem także: „Wytwórnia Sprzętu Mechanicznego”), była przed wojną farbiarnia i pralnia chemiczna. Później natomiast, już w czasie II Wojny Światowej, działała tam w latach 1942 - 1944, niemiecka fabryka Aero-Stahl Werke, która produkowała części i podzespoły do samolotów, a m.in. pompy, przeznaczone do wtryskiwania paliwa lekkiego (benzyny) do silników lotniczych. W muzeum zakładowym WSW ANDORIA jest do dziś przechowywana pochodząca z tamtych czasów dosyć nietypowa, dwunastosekcyjna pompa wtryskowa.
Andrzej Fryś
DOWA 81 - samolot, który miał służyć do pokonania
granicy pomiędzy NRD i RFN.
Jeden z mieszkańców NRD, dyplomowany inżynier Gerhard F. Wagner, zamierzał wraz z żoną i trojgiem dzieci przekroczyć wewnątrz niemiecką granicę w rejonie Hof przy pomocy umyślnie w tym celu skonstruowanego i wykonanego samolotu DOWA 81. Samolot ten, o danych technicznych zebranych w tabeli poniżej, jest aktualnie eksponowany w Deutsches Museum w Monachium.